Strona Główna Opolskie
Opolskie
Koło z Krapkowic na wycieczce.

 

Koło nr 5 w Krapkowicach zorganizowało wycieczkę „ ZIELONE WZGÓRZA

NAD SOLINĄ…” Bieszczady 2013 + Lwów  TERMIN: 17 – 20 lipca 2013 r.

 

PROGRAM WYCIECZKI

 

 1. dzień- wyjazd o godz. 6.30. Przejazd do Niepołomic i zwiedzanie Zamku Królewskiego, zwanego „drugim Wawelem”. Po południu zwiedzanie skansenu budownictwa bieszczadzkiego w Sanoku.

 1. dzień- po śniadaniu przejazd do Parku Miniaturowych Świątyń w Myczkowcach. Następnie zwiedzanie malowniczych cerkwi oraz klasztoru w Komańczy, gdzie więziony był Prymas Tysiąclecia, Kardynał Stefan Wyszyński.

Po południu przejazd Bieszczadzką Kolejką Wąskotorową z Majdanu koło Cisnej do Przysłupu oraz rejs po Jeziorze Solińskim.

 

 1.    dzień-wczesnym ranem wyjazd do Lwowa. Spacer po mieście, m.in. Cmentarz Łyczakowski z Cmentarzem Orląt   Lwowskich, Opera, Katedra Ormiańska, Kościół Dominikanów, Katedra Wołoska, Rynek, Kaplica Boimów, Katedra Łacińska. Obiadokolacja.

4.   dzień -Po śniadaniu zwiedzanie rezydencji Krasickich w Krasiczynie. Następnie spacer po Przemyślu: m.in. Stare Miasto z XIV-w. zamkiem, katedrą, kamieniczkami. Po południu zwiedzanie pałacu w Łańcucie.

 

 

Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i liczą na zorganizowanie następnej wycieczki w przyszłym roku.

 

Brzozowski Józef

 

 

 

 
Odbyły się następne Mistrzostwa.

W IX Mistrzostwach Województwa Opolskiego w wędkarstwie emerytów i rencistów pożarnictwa RP zorganizowanych przez koło Nr 5 w Krapkowicach i Zarząd Wojewódzki ZEiRP RP w Opolu na akwenie w Strzeleczkach uczestniczyło 27 osób.

Rozegrano następujące konkurencje:

 1. łowienie ryb metodą spławikową i gruntową,

 2. strzelanie do tarczy z broni pneumatycznej krótkiej i długiej.

Wyniki w łowieniu ryb:

I miejsce zajął Andrzej Łyczek koło Nr 11 - 5,01 kg złowionych ryb,

II miejsce Eugeniusz Radecki koło Nr 5 Krapkowice - 2,42 kg,

III miejsce Mieczysław Jędrzejowski koło Nr 9 Prudnik- 2,27 kg.

Wyniki w strzelaniu z broni pneumatycznej:

I miejsce- Ryszard Indra koło Nr 9 Prudnik - 36 pkt,

II miejsce- Marek Kaliński koło Nr 5 - 19 pkt,

III miejsce- Krzysztof Maślankiewicz i Leszek Bobowski koło Nr 9 Prudnik- 18 pkt.

 

 

 

 
Koło z Prudnika na wycieczce.

W dniu 8 czerwca 2013 r. Zarząd Koła nr 9 Prudniku ZEiR RP w Prudniku zorganizował wycieczkę w programie której było

poznanie historii i zabytków zlokalizowanych w Pszczynie oraz w Żywcu. Po przejściu alejkami zabytkowego parku

pszczyńskiego przenieśliśmy się do przepięknych wnętrz muzeum zamkowego w Pszczynie.

Kolejnym punktem jednodniowego wypadu był Żywiec. Rozpoczęliśmy od zapoznania się z historią miasta

w trakcie zwiedzania ważniejszych zabytków. Lekko zmęczeni udaliśmy się do Muzeum Arcyksiążęcego Browaru

w Żywcu, gdzie po zapoznaniu się z jego historią browaru i procesem wytwarzania piwa, przystąpiliśmy

do degustacji dobrze schłodzonego piwa w niezapomnianej scenerii.

 

 

 

 
Dzień Strażaka 2013 w Strzelcach Opolskich.

Poniżej podajemy link do strony internetowej KW PSP w Opolu zawierający informację z obchodów Dnia Strażaka w Strzelcach Opolskich, gdzie m.in. odznaczono naszych członków.

 

 

http://psp.opole.pl/aktualnosci/uroczysty-apel-z-okazji-dnia-strazaka-w-kp-psp-w-s/

 
Tak było w Nysie.

Poniżej relacja zdjęciowa z konferencji zorganizowanej m.in. przez Koło Nr 7 ZEiRP RP w Nysie z okazji 150-lecia związków strażackich na ziemi śląskiej.

Na zdjęciach pokaz działania sikawki parowej.


 

 

150 rocznica związków strażackich na Śląsku.

 

 

W niedzielę 26 maja w Nyskim Muzeum miała miejsce konferencja z okazji 150 rocznicy utworzenia pierwszych związków straży pożarnych na Śląsku. Współorganizatorami byli Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Oddział Wojewódzki w Opolu i Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rp Zarząd Koła nr 7 w Nysie.

 

Konferencję otworzył Prezes Koła ZEiRP RP w Nysie Stanisław Kuszła witając przybyłych gości z kraju z trzech województw Śląskiego, Dolnośląskiego i Opolszczyzny oraz delegację strażaków z zagranicy a konkretnie z Görlitz i z Fuldy (RFN).

 

Referaty tematyczne wygłosili druh Helmut Polewka z OSP Rozwadza oraz Paweł Gąsiorczyk z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach dogłębnie przedstawiając historię tworzenia się związków strażackich na przestrzeni minionych 150 lat na Śląsku.

 

Wręczono przyznane uchwałą Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu 2 medale honorowe Johannesa Hellmanna zasłużonym w dziele przywracania pamięci o Ojcu Śląskiego Pożarnictwa osobom i badaczom historii Pożarnictwa na ziemiach Śląska. Odznaczenia otrzymali druh Helmut Polewka oraz Gerd Schramen-archiwista z Muzeum Pożarnictwa w Fuldzie, a dekoracji odznaczeniami dokonał Prezes Oddziału Zarządu Wojewódzkiego ZOSPRP w Opolu Andrzej Borowski.

 

Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Dobrodzieniu wraz z aktywistą OSP Szemrowice Rudolfem Hylą wręczyli przedstawicielom organizacji strażackich reprezentowanych na konferencji okolicznościowy medal pamiątkowy wybity na Jubileusz 150- lecia związków strażackich na Śląsku.

 

Aktywista związków strażackich i emerytów pożarnictwa z Wałbrzycha Roman Świst wręczył gościom honorowym konferencji pamiątkowe wydawnictwa o historii pożarnictwa na Śląsku a w szczególności na Ziemi Wałbrzyskiej, których jest autorem.

 

Podniosłą chwilą było wysłuchanie wykonanego na fortepianie, po raz pierwszy po 115 latach zapomnienia, odnalezionego w archiwach marsza strażackiego napisanego na jubileusz 25- lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Nysie.

 

W ramach niespodzianki dla uczestników konferencji jak również dla mieszkańców Nysy świętujących właśnie w tych dniach „Dni Nysy” był pokaz w działaniu zabytkowej sikawki o napędzie parowym z 1907r wytworzonej w firmie austriackiej z Wiednia. Sikawkę prezentowali w mundurach historycznych z epoki, zaprzyjaźnieni strażacy z Hradec nad Moravici na Morawach w Republice Czeskiej.

 

Na zakończenie uczestnicy konferencji udali się na Cmentarz Jerozolimski w Nysie gdzie przy dźwiękach melodii zagranej na trąbce złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Ojca Śląskiego Pożarnictwa Johannesa Hellmanna.

 

Tekst: Jan Boćwiński

 

 

 
Soptkanie w Turawie.

Z okazji Dnia Strażka w dniu 14 maja br odbyło się spotkanie członków koła Nr 8 przy KM PSP Opole i Nr 11 przy KW PSP Opole w  Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZOSP RP "STRAŻAK" w Turawie.

W spotkaniu z członkami tych kół uczestniczył Opolski Komendant Wojewódzki PSP w Opolu nadbryg. Karol Stępień oraz Komendant Miejski PSP w Opolu bryg. Paweł Kielar. Uczestniczyli także, Prezes Honorowy ZW ZEiRP RP w Opolu płk poż. w st. spocz. Romuald Kocielski oraz Prezes ZW st. bryg. w st. spocz.Tadeusz Śliwa, a także nestor opolskich pożarników płk poż. w st.spocz. Zdzisław Filingier-były Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych w Opolu.

Goście spotkania przekazali zebranym informacje o aktualnych działaniach KW PSP i KM PSP oraz życzenia pomyślności i zdrowia.

W czasie spotkanie członka koła Nr 8- Reinolda Kaska ozdnaczono odznaką ,,Zasłużony dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP” a dokonał tego Wiceprezes naszej organizacji - Krzysztof Maślankiewicz.

 

Poniżej serwis zdjęciowy. 

 

 
Odbyła się strażacka pielgrzymka.

W dniu 12.05.2013 odbyła się kolejna XVII już pielgrzymka strażaków na Górę Św. Anny.

Tradycyjnie, jak co roku w drugą niedzielę maja, strażacy odbyli pielgrzymkę do Sanktuarium Świętej Anny Samotrzeciej na Górze Św. Anny. Przybyło na nią około 1300 pielgrzymów: strażaków ochotników, emerytów pożarnictwa, strażaków PSP wraz

z członkami rodzin.

W uroczystości wzięli udział m.in.:

 • Poseł na Sejm RP – Ryszard Galla,

 • Opolski Komendant Wojewódzki PSP – nadbryg. Karol Stępień,

 • Wiceprezes ZG ZOSP RP – Teresa Tiszbierek,

 • Prezes ZOW Związku OSP RP woj. opolskiego – Andrzej Borowski,

 • Komendant powiatowy w Strzelcach Op. - st. bryg. Stefan Szłapa,

 • Starosta strzelecki – Józef Swaczyna,

 • Wiceprezes ZEiRP RP Krzysztof Maślankiewicz, Sekretarz Hubert Burczyk, Prezes Koła w Krapkowicach Józef Brzozowski, Skarbnik ZW w Opolu Adela Baron, Wiceprezes Koła przy KW PSP Małgorzata Kostrzewska.

O godzinie 1130  w Bazylice Św. Anny rozpoczęła się koncelebrowana msza święta w intencji wszystkich strażków. Przewodniczył kapelan opolskich strażaków  ks. mł. bryg. dr hab. Józef Urban, a celebransami byli: O. Marceli, ks. Piotr z Moraw oraz ks. Adrian

z Niemiec. Homilię wygłosił O. dr Błażej Kurowski, gwardian, kustosz Sanktuarium, prof. WSD.

W pielgrzymce uczestniczyło ponad 120 pocztów sztandarowych z jednostek PSP i OSP oraz  dwa sztandary z Czech i dwa

z Niemiec. Sztandar Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Opolu był prezentowany przez poczet wystawiony przez Koło Nr 5 ZEiRP RP  w Krapkowicach w składzie: dowódca - Gerard Majer, asysta– Krystian Sahoń i Bernard Kampka.

Po zakończeniu mszy św. wszyscy udali się pod pomnik Błogosławionego Jana Pawła II, gdzie złożono wiązankę kwiatów, zapalono znicze i zaśpiewano "Barkę" ulubioną pieśń Jana Pawła II.

Potem Ojcowie Franciszkanie  zaprosili uczestników do Domu Pielgrzyma na smaczną, tradycyjną grochówkę.

 

 

 

 

 

 
Dzień Strażaka 2013 w Opolu

W dniu 10 maja 2013r w czasie zmiany służby w JRG Nr 2 PSP w Opolu rozpoczynając wojewódzkie obchody Dnia Strażaka Opolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Karol Stępień w asyście mł.bryg. Leszka Koksanowicza-Dowódcy JRG Nr 2 Komendy Miejskiej oraz asp. sztab. w st.spocz. Ryszarda Sajkowskiego-Prezesa koła Nr 11 ZEiRP RP zapalili znicze pod tablicami poświęconymi strażakom Śląska Opolskiego poległym w powstaniach i zamęczonym w obozach koncentracyjnych za polskość tej ziemi w latach 1919-1945 oraz strażakom województwa opolskiego, którzy oddali swe życie ratując życie innym.

 

 

 

Następnie o godzinie 1100 odbyła się uroczystość wojewódzka i powiatowa Dnia Strażaka w Komendzie Wojewódzkiej PSP     w Opolu. Na zaproszenie Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Karola Stępnia przybyli m.in.:

 • Stanisław Rakoczy             - Wiceminister MSW,

 • nadbryg. Piotr Kwiatkowski - Zastępca Komendanta Głównego PSP,

 • Antoni Jastrzembski           - Wicewojewoda Opolski,

Zaproszeni goście składali wszystkim strażakom słowa podziękowania za codzienne realizowanie zadań, za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego oraz za stałe wzbogacanie dorobku pożarniczego. Życzono strażakom bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Po okolicznościowych przemówieniach i życzeniach nastąpiło uroczyste wręczenie odznaczeń zasłużonym strażakom. Wyróżnionych zostało 98 strażaków. Wśród nich z naszego koła kol. st. bryg. w st. spocz. Manfred Rokujżo, który otrzymał Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego oraz kol. asp. sztab. w st. spocz. Anna Bąk, bryg. w st. spocz. Bolesław Kwiatkowski otrzymując odznakę „Zasłużony dla ZEiRP RP”. W uroczystościach wziął udział poczet ze sztandarem ZW ZEiRP w Opolu. Poczet sztandarowy stanowili członkowie Koła nr 8 w Opolu (przy KM PSP Opole i Koła nr 11 Opole przy KWPSP Opole) w składzie: D-ca pocztu- kol.Ryszard Sajkowski, Sztandarowy-kol.Ludwik Weber, Asystujący- kol.Stanisław Lachnik.

Uroczystość zakończyła się odprowadzeniem sztandaru i odmaszerowaniem kompanii honorowej. Gości zaproszono na strażacką grochówkę.

 

 

 

Poniżej podajemy link do stony internetowej KW PSP w Opolu zawierający znacznie więcej oinformacji.

 

http://psp.opole.pl/aktualnosci/wojewodzki-dzien-strazaka-2013zzz/

 

 
Pamiętamy i odwiedzamy....

,,A choć ich życia płomień zgasł,

 

To myśli o nich


Są przecież w nas.”


Maria Czerkawska "Zaduszki" [fragm.]

 

W dniu 04 i 06.05.2013 roku, tradycyjnie z okazji Dnia Strażaka Koleżanki z Koła Nr 11 ZEiRP RP

w Opolu, (kol A.Baron, S.Kolenda, A.Bąk, B.Szweda oraz kol M.Kostrzewska ) odwiedziły groby zmarłych strażaków oraz pracowników cywilnych z KW SP/KW PSP oraz KP SP/KM PSP na cmentarzu komunalnym w Opolu - Półwsi. Odwiedziny te na stałe wpisały się do strażackiego kalendarza jako czas, w którym każdego roku strażacy oddają hold swoim poprzednikom, otaczając pamięcią ich mogiły.

Zapalone znicze są symbolem pamięci o tych, co przeszli już na wieczną służbę.

Zarząd Koła posiada elektroniczny wykaz zmarłych strażaków oraz pracowników cywilnych

KW SP/KW PSP oraz KP SP/KM PSP w latach od 1964 do 2013 roku. Na dzień 04.05.2013 roku na cmentarzu komunalnym w Opolu – Półwsi jest 39 grobów oraz 18 grobów na cmentarzach

w powiecie opolskim. Odwiedziny mogił w powiecie zaplanowano na 13.05.2013 roku w składzie:

kol T.Domaradzki, kol T.Śliwa oraz R.Sajkowski.

 

 

Tekst i zdjęcia: M. Kostrzewska

 

Poniżej kilka zdjęć z opracowanego i corocznie aktualizowanego „wykazu grobów” naszych koleżanek i kolegów.

 

 

 

 
Dzień Strażaka w JRG nr 2 w Opolu.

Dnia 4 maja 2013 roku o godz.7 30, podczas zmiany służby w JRG nr 2 w Opolu ul. Budowlanych 1

 • wystawiono posterunek honorowy,

 • zapalono znicze,

 • złożono kwiaty,

pod obeliskiem i tablicą pamiątkową . W uroczystości uczestniczyła Wiceprezes Zarządu Koła nr 11

 

w Opolu ZEiRP RP /przy KWPSP Opole/ mł. kpt.w st. spocz. mgr Małgorzata Kostrzewska.

 

Na zdjęciu nr 4

kol. Prezes oraz pełniący wartę strażacy z JRG nr 2 Opole,

str. Robert Kowalewski,
str. Sebastian Wójcik.

 

 
Koło z Brzegu na majówce, ale w kwietniu.

W dniach 13-14 kwietnia 2013 roku członkowie Koła Nr 1 ZEiRP RP w Brzegu uczestniczyli w ramach współpracy w wycieczce zorganizowanej przez Związek Emerytów i Rencistów Policji w Brzegu szlakiem zabytków województwa opolskiego.

Trasa wycieczki przebiegała szlakiem zabytków i terenów rekreacyjnych Kamienia Śląskiego, Góry Św Anny, Mosznej, Głogówka, Pokrzywnej, Nysy, Paczkowa i Otmuchowa.

Pierwszy dzień wycieczki zakończono w Pokrzywnej obiadokolacją, a następnie przy ognisku

i pieczeniu kiełbasy.

 

 
HISTORYCZNA WYSTAWA

W dniu 17 kwietnia br na zaproszenie Dyrektora Archiwum Państwowego we Wrocławiu, delegacja strażaków z Opolszczyzny reprezentowana przez miłośników historii pożarnictwa na ziemiach Śląska i niestrudzonych badaczy dorobku Ojca Śląskiego Pożarnictwa Johannesa Hellmanna w osobach: Stanisław Kuszła –Prezes Koła nr 7 ZEiRP RP w Nysie, Rudolf Hyla-członek OSP Szemrowice i Helmut Polewka-członek OSP Rozwadza oraz sympatyzujący im w działaniach piszący te słowa, uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy „Z dziejów straży pożarnych na Dolnym Śląsku”. Wystawę przygotowano w oddziale wrocławskiego archiwum państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim, lokalizując ją w pięknej sali byłego klasztoru pocysterskiego. Przybyli liczni goście reprezentujący środowiska strażackie zarówno PSP jak i OSP na czele z Dolnośląskim Komendantem Wojewódzkim, przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych-starostowie, burmistrzowie , muzealnicy i młodzież.

Po przywitaniu gości kustosz wystawy w swym wystąpieniu wprowadził zebranych w ideę i tematykę wybranych zbiorów archiwalnych, wydawnictwa, dokumentów oraz zabytkowych sprzętów strażackich z minionych dwóch stuleci dziejów straży pożarnych na Śląsku.

W ramach wystąpień zaproszonych gości głos zabrał Stanisław Kuszła, który rozwinął informację o działaniach środowiska emerytów pożarnictwa z Nysy i przyjaciół z OSP oraz Muzeum Pożarniczego z Fuldy w dziele przywracania pamięci o Ojcu Śląskiego Pożarnictwa Johannesie Hellmanie. Uzupełnieniem jego wypowiedzi było ciekawe wystąpienie Rudolfa Hyli, który wzbudził szczególne zainteresowanie bo wystąpił w historycznym mundurze strażackim sprzed 150 lat noszonym przez strażaków śląskich. Helmut Polewka w swoim wystąpieniu dał krótki wykład o historii tworzenia się Związku Straży Pożarnych w Prowincji Śląskiej w 1863r i jego działaniach aż do ostatniego zjazdu w 1937r i rozwiązania decyzją rządu A.Hitlera.

Starannie dobrana ekspozycja wzbudziła duże zainteresowanie zwiedzających a ciekawe dodatkowe informacje udzielane podczas oglądania przez znawców tego okresu historii pożarnictwa śląskiego pobudzały refleksję.

Wystawa będzie otwarta do zwiedzania nieodpłatnie dla wszystkich chętnych w godzinach pracy oddziału archiwum do 8 sierpnia br.

Przybyli na otwarcie wystawy okolicznościowej mieli ponadto możliwość zwiedzenie Izby Pamiątek Historycznych Miasta Kamieniec Ząbkowicki zlokalizowanej w tym samym budynku poklasztornym oraz wspaniałego 13 wiecznego Kościoła pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej z najwyższym w Europie 21m ołtarzem barokowym wykonanym z drewna lipowego.

Z dziedzińca byłego klasztoru cystersów podziwiano górującą ze wzgórza nad miastem monumentalną bryłę neogotyckiego zamku królewny niderlandzkiej Marianny Orańskiej-córki króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i żony swego ciotecznego brata Albrechta Pruskiego, najmłodszego syna króla Fryderyka Wilhelma III.

Ponieważ nie starczyło czasu na zwiedzenie zamku postanowiono, że zamek jak też liczne inne posiadłości Marianny Orańskiej na Ziemi Kłodzkiej należy uwzględnić w wypadach turystyczno-krajoznawczych.

 

 

Tekst: Jan Boćwiński

Zdjęcia: Stanisław Kuszła

 

 
XII zawody w szachach.

Na przeprowadzonych XII Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Szachach, rozegranych w Pokrzywnej /woj.opolskie/ w dniach 2013-04-10/2013-04-14 , emerytowany strażak PSP z Prudnika, asp. sztab. w st.spocz. Słobodzian Andrzej,

wystepujacy  w druzynie
 KP PSP Prudnik zajął:
           -65 miejsce na 82 startujących zawodników


           -4 miejsce w grupie PSP

Poniżej linki do pełnych klasyfikacji na tych zawodach.

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2013/ti_780/results.html?l=pl&tb=14_

 http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130414/POWIAT11/130419700

 
Wymiana doświadczeń......

Nasza koleżanka Małgorzata Kostrzewska z Koła Nr 11 ZEiRP RP przy KW PSP w Opolu na zaproszenie koleżanki Teresy Sokołowskiej z Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Opolu uczestniczyła w spotkaniu jakie miało miejsce w dniu 09.04.2013r w sali klubowej związku.

Na spotkaniu tym obecna była także koleżanka Maria Polańska, która jest pełnomocnikiem do spraw kobiet przy Zarządzie Wojewódzkim Wojska Polskiego w Opolu. Ogólnie swoją obecność zaszczyciło około 40 członków Sekcji EiR ZNP. Celem wizyty była wymiana doświadczeń między kołami oraz nawiązanie przyjaźni na przyszłość.

W tym dniu według harmonogramu sekcji odbyło się spotkanie z dziennikarką, która pisze felietony o życiu w NTO Panią Liną Szejner oraz prezentacja prac wykonanych własnoręcznie przez członków Sekcji EiR ZNP.

Pierwsza część spotkania to miłe chwile z Panią Szejner, która bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy dziennikarskiej. Tematem spotkania była ,,Rola kobiet we współczesnym świecie”.

Na drugiej części spotkania Panie zaprezentowały wykonane własnoręcznie haftowane serwety, obrusy, kartki okolicznościowe z okazji Świat Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy, Imieninowe, Chrztu, Imienin, Urodzin czy Dnia Matki.... Wielkie wrażenie zrobiły także wszelkiego rodzaju prace wykonane na kafelkach, butelkach czy deseczkach dekorujące własne mieszkania. A wszystko to po to, aby swój wolny czas spędzać z przyjemnością oraz spełniać swoje marzenia.

Według opracowanego ,,Planu Spotkań na rok 2013” można się zorientować, że Zarząd Sekcji EiR ZNP w Opolu bardzo się stara, aby jej członkowie uczestniczyli także w życiu codziennym poprzez różnego wyjścia do teatru, filharmonii, kina, muzeum czy rejs statkiem po Odrze. Organizowane są także wycieczki te po województwie opolskim oraz krajowe jak i zagraniczne. Nie zapomina także o aktywnym wypoczynku i organizuje grupowe wyjazdy na wczasy nad morze i w góry.

Wielkie wrażenie zrobiło na mnie to spotkanie. Dziękując przewodniczącej sekcji za zaproszenie mnie myślę, że wiele z tych przedsięwzięć można będzie przenieść na nasze podwórko strażackie.

 

Opracowała: kol. Małgorzata Kostrzewska.

 

 

 
Posiedzenie ZW w Opolu

Dnia 12 marca 2013 roku w świetlicy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej

w Opolu odbyło się posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego w Opolu, poszerzone o Prezesów Kół.

Po przywitaniu uczestników posiedzenia w tym 2 nowych Prezesów Kół:

-nr 6 w Namysłowie- kol. Adama Lepki

-nr 11 w Opolu /KWPSP Opole/- kol. Ryszarda Sajkowskiego

uczczono chwilą ciszy pamięć zmarłych strażaków z woj. opolskiego oraz Jerzego Górnickiego-

członka ZG z Lublina.

Miłym akcentem było wyróżnienie kol. Emili Florczak – Prezesa Koła nr 2 w Głubczycach

odznaką „Zasłużony dla ZEiRP RP”.

Zarząd Wojewódzki w Opolu :

-złożył sprawozdanie z działalności za 2012 rok -referował Prezes ZW kol. Tadeusz Śliwa,

-złożył sprawozdanie z działalności finansowej -referowała Skarbnik ZW kol. Adela Baron,

-omówił złożone sprawozdania roczne i projekty przygotowanych uchwał- referował Sekretarz

ZW kol. Krzysztof Maślankiewicz

-przedstawił plan działalności na 2013 rok

-wysłuchał krótkiej informacji Prezesów każdego Koła z działalności za 2012 rok

Po sprawozdaniach odbyła się dyskusja:

-kol. Małgorzata Kostrzewska -Wiceprezes Koła nr 11 w Opolu przedstawiła projekt ankiety

skierowanej do członków Koła nr 11 w sprawie spraw socjalnych ,ankiety personalnej do

uzupełnienia na wzór nowej deklaracji członkowskiej,

-kol. Jan Boćwiński przedstawił dotychczasowe zgłoszone zmiany w sprawie Statutu,

-kol. Henryk Stroński przedstawił sprawy: braku współpracy ze związkami zawodowymi,

braku wydania przez ZG „Instrukcji finansowej..” pisemnej w formie broszury, braku szkolenia

Skarbników ZW i Przewodniczących Wojewódzkich Komisji Rewizyjnych w zakresie nowej

„Instrukcji finansowej...”,wstrzymania uchwalenia przygotowanego „Regulaminu Pracy

ZW w Opolu”, wniesienia szeregu zmian w Statucie ZEiRP RP,

-kol. Józef Brzozowski-Prezes koła nr 5 w Krapkowicach omówił i przekazał dla wszystkich

Prezesów Kół „Wniosek o dofinansowanie spotkania integracyjnego ze strony samorządowej”

Podjęto 3 uchwały:

-nr 1-nadania upoważnienia dla Kół działających w woj. opolskim i ZW w Opolu do zakładania

kont bankowych /na podstawie nowej „Instrukcji Finansowej”/,

-nr 2 -przyjęcia „Planu działalności ZW w Opolu na 2013 rok”

-nr 3 -przyjęcia wniosków i uwag do Statutu ZEiRP RP

Zobowiązano także kol. Zygmunta Zalewskiego- Prezesa Koła nr 12 w Oleśnie do wybrania

miejsca na Wojewódzkie Spotkanie Weteranów Służby Pożarniczej woj. opolskiego we

wrześniu 2013 roku.

W załączeniu -Informacja z działalności w 2012 roku-Prezydium ZW w Opolu i ZW w Opolu.

Opracował; Prezes ZW w Opolu

 

Tadeusz Śliwa

 

INFORMACJA ZA 2012 ROK

z działalności ZEiRP RP-Prezydium Zarządu Wojewódzkiego w Opolu oraz

Zarządu Wojewódzkiego w Opolu

 

I. Sprawy organizacyjne

1.Na terenie województwa opolskiego działa 12 Kół Związku,do których na dzień 01.01.2013 roku

należało 509 członków, w tym 84 kobiety /na dzień 01.01.2012 należało 507 członków ,w tym

88 kobiet/.Utrzymaliśmy więc stan przynależności członków Związku,

2.Wszystkie Koła Związku oraz ZW w Opolu są zarejestrowane w starostwie powiatowym,zgodnie

z Ustawą Prawo o Stowarzyszeniach,

3.Zarząd Wojewódzki w Opolu działa w pełnym składzie 16 osób

4.Zarząd Wojewódzki w Opolu odbył 2 posiedzenia z udziałem Prezesów wszystkich Kół

Związku / 20.03.2012 roku i 16.10.2012 roku/ i podjął uchwał,

5.Prezydium ZW w Opolu odbyło 10 posiedzeń z których sporządzono protokoły.

Dyżury członków Prezydium pełnione są w każdy wtorek tygodnia w godz.10.00-13.00 przez

Kol. Adelę Baron, Kol. Krzysztofa Maślankiewicza, Kol. Huberta Burczyka a Prezesa Zw w Opolu w godz.10.00-11.00, W 2012 roku udzielono 10 porad dla członków Związku,

6.Członkowie Związku zostali wyróżnieni w 2012 roku:

 • Medalem Honorowym im.Józefa Tuliszkowskiego - 1 osoba,

 • Medalem „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” - 5 osób,

 • Medalem „Zasłużony dla ZEiRP RP” - 20 osób,

 • Dyplomami KG PSP - 5 osób

7.Wydano 5 legitymacji na zniżkowy przejazd PKP.

 

Więcej…
 
Dzień Kobiet w Opolu.

Zarząd Koła nr 11 w Opolu-przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu zorganizował spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w dniu 8 marca 2013 roku w restauracji „Villa Młynówka”.

Prezes Koła Kol. Ryszard Sajkowski złożył serdeczne życzenia dla Pań (do Koła należy 20 Pań) i wraz z członkami Zarządu wręczyli symboliczny kwiat-różę.

Przy kawie, ciastku i lampce wina, spotkanie przebiegało w serdecznej i sympatycznej atmosferze.

Miłą niespodzianką dla Panów, było wręczenie kwiatków i bombonierek z okazji przypadającego

w dniu 10 marca Dnia Mężczyzny.

 

Zdjęcia Małgosia Kostrzewska

Wiktor Urbański

 

 

 
Koło w Krapkowicach planuje...............

 
ZW w Opolu planuje w 2013 następujące wycieczki.

 
Spotkanie noworoczne emerytów pożarnictwa w Nysie.

W dniu 10 stycznia w sali Diecezjalnego Domu Formacyjnego spotkali się emeryci i renciści Pożarnictwa ZEiRP RP Koła nr 7 w Nysie. Spotkanie miało charakter rocznego walnego zebrania sprawozdawczego i w drugiej części tradycyjnego spotkania opłatkowego.

Gośćmi spotkania byli Burmistrz Miasta i Gminy Nysa Pani Jolanta Barska, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Nysie Pani Stanisława Miza, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nysie

Pan mł.bryg.Arkadiusz Kuśnierski, Dowódcy JRG w Głuchołazach Pan mł.bryg.Rafał Góra

i w Paczkowie asp.sztab.Zbigniew Mularczyk oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP w Opolu

Pan Tadeusz Śliwa.

Spotkaniu przewodniczył Prezes Koła nr 7 Pan Stanisław Kuszła, uczczono minutą ciszy zmarłych

w minionym roku emerytów, sprawozdanie Zarządu z działalności za ubiegły rok przedłożył Wiceprezes Zarządu Koła Jan Boćwiński, sprawy funduszu socjalnego omówił Pan Jan Paluch a sprawozdanie Komisji Rewizyjnej złożył Pan Kazimierz Prasak. Koło Nr 7 w Nysie od trzech lat liczy 55 członków, w ciągu roku zrealizowało wiele przedsięwzięć na rzecz emerytów a także uroczystości o zakresie międzynarodowym poświęcone postaci Johannesa Hellmanna-Ojca Śląskiego Pożarnictwa.

W uznaniu pomysłu i zaangażowania w realizację w/w projektu Prezes Koła Stanisław Kuszła otrzymał z rąk Pani Burmistrz Nysy okolicznościowy list z podziękowaniem za wspaniałą promocję miasta.

W oparciu o sugestie z wypowiedzi w dyskusji podjęto zamierzenia działań na rok bieżący.

Zwrócono uwagę na konieczność bliższego zainteresowania się osobami w podeszłym wieku i ograniczonej sprawności fizycznej.

Zebranie wyraziło poparcie dla działań władz zwierzchnich Związku zmierzające do utrzymania dotychczasowych uprawnień emerytalnych oraz zaniechania zamiaru zmniejszenia przez Rząd RP odpisu na fundusz socjalny.

W drugiej części spotkania po zaśpiewaniu Kolendy podzielono się opłatkiem składając sobie życzenia Nowo Roczne.

Zestaw świątecznych potraw podanych na stoły sprzyjał miłemu biesiadowaniu. Nie obyło się bez okazjonalnych toastów i ciepłych słów kierowanych pod adresem Prezesa i Zarządu Koła ze strony emerytów, wdzięcznych za wielość inicjatyw i dobrze ocenianą pracę związkową.

 

Tekst: Jan Boćwiński

 

 
Spotkanie opłatkowe w mieście Prószków k/Opola

Zarząd Koła nr 8 w Opolu (przy KM PSP w Opolu) oraz Zarząd Koła nr 11 w Opolu (przy KWPSP Opole), zorganizowały w dniu 9 stycznia 2013 roku,spotkanie świąteczno-noworoczne w hotelu „Arkas” w miejscowości Prószków k/Opola.

W spotkaniu uczestniczyło liczne grono emerytów i rencistów oraz zaproszeni goście w osobach:

 • nadbryg. Karol Stępień -Opolski Komendant Wojewódzki PSP,
 • bryg. Paweł Kielar -Komendant Miejski PSP w Opolu,
 • Pani Róża Malik -Burmistrz Mmiasta i Gminy Prószków,
 • kol. Krzysztof Maślankiewicz -Wiceprezes ZG ZEiRPRP,
 • kol.Wiktor Urbański -Dyrektor Zarzadu Wyk. Oddziału Woj.ZOSP RP w Opolu.

Wszystkich uczestników przywitał Prezes Koła nr 8 w Opolu kol. Tadeusz Domaradzki, a kapelan

opolskich strażaków mł.bryg.ks.Józef Urban zmówił modlitwę, pobłogosławił opłatek i wszyscy

zaśpiewali kolendę „Wśród nocnej ciszy”.

Życzenia złożyli także zaproszeni goście.

Po spożyciu obiadu,przy kawie i ciastku rozmawiano o sprawach nurtujących emerytów i rencistów.

 

 
W Prudniku obradowali.......

W dniu 12 -go stycznia 2013 odbyło się zebranie sprawozdawcze Koła Nr 9 ZEiRP RP w Prudniku połączone ze spotkaniem świąteczo-noworocznym.

Zebrani po wysłuchaniu sprawozdania Prezesa kol. Leszka Bobowskiego za rok 2012 przyjęli plan pracy na 2013.

Na zebraniu przedyskutowano wiele istotnych spraw związanych działalnością naszej organizacji, a zwłaszcza o próbie obniżenia przez MSW odpisu na Fundusz socjalny.

W zebraniu uczestniczyli Komendant Powiatowy PSP w Prudniku bryg. Mirosław Jelonek oraz ks. dr Stanisław Bogaczewicz kapelan prudnickich strażaków.

Goście spotkania przekazali wszystkim emerytom i rencistom pożarnictwa życzenia świąteczne, a następnie uczestnicy złożyli sobie życzenia.

Koledzy którzy w roku bieżącym będą obchodzili 65- rocznicę urodzin otrzymali słodycze oraz listy okolicznościowe podpisane przez Prezesa ZW i Prezesa Koła,a są to:

 1. Stefan Jędrzejowski,

 2. Stanisław Synowczyński,

 3. Edmund Tęcza,

 4. Jan Baracz,

 5. Wojciech Dziudzik

Następnie po zebraniu członkowie koła uczestniczyli w zabawie karnawałowej.

 

 

 

 
Odbyło się spotkanie.

W dniu 17 grudnia 2012 roku w kawiarence w Gogolinie odbyło się spotkanie opłatkowe ZEiRP RP Koła nr 5 w Krapkowicach.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście:
- nadbryg. Karol Stępień- Opolski Komendant Wojewódzki PSP,
- Hubert Burczyk- Sekretarz Zarządu Głównego ZEiRP RP,
- mł. bryg. ks. Józef Urban- Kapelan Strażaków woj. Opolskiego,
- mł. bryg. Marek Kucharski- Komendant Powiatowy PSP w Krapkowicach,
- mł. bryg. Piotr Dudek- Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Krapkowicach,
- st. kpt. Lucjan Lubaszka- Dowódca JRG PSP w Krapkowicach,
- Wicestarosta powiatu krapkowickiego- Sabina Gorzkula-Kotzot,
- Zastępca burmistrza Krapkowic- Romuald Haraf,
- Andrzej Przybyłek- były Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu.

Wszystkich uczestników spotkania powitał Prezes Koła nr 5 w Krapkowicach- Józef Brzozowski. Zaproszeni goście składali wszystkim obecnym i ich rodzinom, życzenia świąteczne i noworoczne. Ksiądz kapelan, po wspólnej modlitwie i odśpiewaniu kolęd, poświęcił opłatki, którymi dzielili się wszyscy uczestnicy spotkania składając sobie świąteczne życzenia.
Spotkanie odbyło się w miłej, radosnej i świątecznej atmosferze.

Opracował- Józef Brzozowski ZEiRP RP w Krapkowicach
Zdjęcia- Marek Kaliński ZEiRP RP w Krapkowicach

Poniżej zdjęcia ze spotkania.

 

 
Spotkanie opłatkowe w Oleśnie,woj. opolskie


W świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, w dniu 18 grudnia 2012 roku, odbyło sie spotkanie opłatkowe funkcjonariuszy KP PSP w Oleśnie i emerytów-członków
ZEiRP RP Koła nr 12 w Oleśnie.
W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście:
 -nadbryg. Karol Stępień - Opolski Komendant Wojewódzki PSP,
-Pan Jan Kus -Starosta Oleski,
-Pan Sylwester Lewicki -Burmistrz Olesna,
-mł. bryg. ks.Józef Urban -Kapelan Strażaków woj.opolskiego,
 -ks.Walter Lenart -Proboszcz Parafii Olesno -Kapelan Oleskich Strażaków,
-st. bryg. w st. spocz.. Zygmunt Zalewski -Prezes Koła nr 12 w Olesnie,
 -st. bryg. w st. spocz. Tadeusz Śliwa -Prezes ZW w Opolu. 
Wszystkich uczestników spotkania powitał mł.bryg.Czesław Noga-Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie i złożył życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Zaproszeni goście składali życzenia wszystkim obecnym,ich rodzinom. Księża kapelani, po wspólnej modlitwie i odśpiewaniu kolędy „Wśród nocnej ciszy”, poświęcili opłatki. Wspólne dzielenie się opłatkiem,który jest darem Boga i owocem ludzkiej pracy, składanie życzeń, buduje i umacnia naszą wspólnotę strażacką.
Po spożyciu potraw wigilijnych, przy kawie i ciastku,w radosnym świątecznym nastroju, spędzono miłe chwile spotkania.


Opracował- Tadeusz Śliwa -ZEiRP RP
Zdjęcia-st.kpt.Mariusz Koziński -KP PSP Olesno

 
W hołdzie strażakom Opolszczyzny!


W dniu 9 listopada 2012 roku, z okazji Narodowego Święta Niepodległosci, delegacja strazaków w składzie:
         -nadbryg.Karol Stępień                             - Opolski Komendant Wojewódzki PSP,
         -st.bryg.w st.spocz.Tadeusz Śliwa              - Prezes ZW ZEiRP RP-w Opolu,
         -mł.bryg.Leszek Koksanowicz                    - Dowódca JRG Nr 2 w Opolu,
zapaliła symboliczne znicze, pod tablicami upamietniającymi strażaków poległych w Powstaniach od 1919 roku, zamęczonych w obozach koncentracyjnych do 1945 roku, a takze tych,którzy zginęli podczas działań ratowniczo-gaśniczych.
Posterunki honorowe przy tablicach pamiątkowych wystawiła JRG Nr 2 Opole.

 

 
Pamiętali o zmarłych strażakach

    W związku ze zbliżającym się świętem zmarłych Zarządy opolskich Kół ZEiRP RP zorganizowały przy pomocy Komend PSP z Opola i Strzelec Opolskich wyjazd w dniu 23.l0.2012 r. do Jemielnicy poświęcony pamięci zmarłych strażaków PSP i OSP.

W Jemielnicy znajduje się jeden z siedmiu wielkich kościołów i klasztorów zakonu cystersów, wybudowanych na Śląsku ( oprócz Lubiąża, Henrykowa, Trzebnicy, Krzeszowa, Kamieńca i Rud Raciborskich).

Przed wyjazdem autokarem do Jemielnicy grupa opolskich emerytów i rencistów wraz z małżonkami uczestniczyła przy zapaleniu zniczy i zadumie przy obeliskach i tablicach pamiątkowych poświęconych pamięci poległych strażaków oraz strażaków walczących o polskość Górnego Śląska usytuowanych przy strażnicy KW PSP w Opolu.

Znicze pod tablicami złożył nadbryg. Karol Stępień- Opolski Komendant Wojewódzki PSP w asyście członka ZW ZEiRP RP w Opolu kol. Zygmunta Czarneckiego i kpt. Bartosza Raniowskiego Z-cy Dowódcy JRG Nr 2 w Opolu.

Oprócz emerytów z Opola do Jemielnicy przyjechali także emeryci z Komend PSP z Kędzierzyna-Koźla, Kluczborka, Krapkowic, Prudnika i Strzelec Opolskich, ogółem 47 emerytów i rencistów wraz z członkami rodzin.

Na miejscu z bogatą historią i dorobkiem religijno-kulturotwórczym zakonu cystersów zapoznał uczestników ks. proboszcz Henryk Pichen. Przedstawiając cenne zabytki bazylikowego kościoła pw. Wniebowzięcia Matki Bożej przybliżył również jego wykonawców,słynnych malarzy i rzeźbiarzy poszczególnych obrazów i rzeźb znajdujących się w kościele. Między innymi ołtarz główny wysokości 16 m i szerokości 10 m został wykonany w warsztacie Michała Kosslera w Niemodlinie, a obraz wniebowzięcia Matki Bożej namalował Jerzy Wilhelm Neuhertz , wnuk słynnego śląskiego malarza obiektów sakralnych Michała Willmanna ( między innymi kościół św. Józefa w Krzeszowie, Lubiążu itd.). Potem wszyscy uczestniczyli w Eucharystii Św. w intencji zmarłych strażaków i członków ich rodzin. Mszę św. koncelebrowaną sprawowali ks.mł. bryg.dr hab. Józef Urban, kapelan opolskich strażaków i emerytowany proboszcz ks. Reinhold Buczek, opiekun strzeleckich strażaków. Bezpośrednio po mszy św. odmówiono również za zmarłych jedną dziesiątkę różańca świętego i wychodząc z kościoła zapalono znicze.

Następnie wszyscy przemieściliśmy się do sąsiedniej miejscowości Piotrówka, gdzie w zarezerwowanym lokalu czekano na nas z poczęstunkiem, tj, z kawą i herbatą oraz znakomitym ciastem.

 

Opracowała: Adela Baron

Zdjęcia: Ryszard Kraus, Hubert Burczyk

 

 

 

 

 
Posiedzenie ZW w Opolu
Dnia 16.10.2012 roku odbyło się posiedzenie ZW w Opolu, w którym brali także udział, wszyscy

Prezesi Kół. Opolski Komendant Wojewódzki PSP w Opolu nadbryg. Karol Stępień wręczył dla

ZW w Opolu,.na ręce Prezesa ZW w Opolu Tadeusz Śliwy: okolicznościowy medal pamiątkowy

„XX rocznica pożaru w Kuźni Raciborskiej”;opracowanie książkowe „Jak Feniks z Popiołów- 20 lat po wielkim pożarze” autora Krzysztofa Fronczak oraz książkę „XX lat PSP”.

Medalem honorowym „Zasłużony dla ZEiRPRP” został wyróżniony Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej w Opolu st. bryg. w st. spocz. Józef Manderla.

Omówiono działalność ZW w Opolu i Kół po trzech kwartałach 2012 roku oraz

podjęto 2 uchwały.

Po długiej dyskusji, ZW podjął decyzję, aby ZEiRP RP wystąpił z Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych oraz wystąpił o Nagrodę Kulturalną im. Georga Dehio 2013 dla Stanisława Kuszły-Prezesa Koła nr 7 w Nysie.

Członek Zespołu Statutowego ZG Jan Boćwiński, omówił sprawy zmian w Statucie. Zarząd Wojewódzki w Opolu zajął stanowisko,że zgodnie z pismem Prezesa ZG Albina Piątkowskiego,wszelkie zmiany zostaną przesłane do Przewodniczącego Zespołu Statutowego do dnia 31 marca 2013 roku -po zebraniach w Kołach. W terminie do dnia 20.10.2012 zostaną przesłane tylko 4 zmiany do Statutu.

 

 
A oni wędkowali!

IV Mistrzostwa woj. Opolskiego Emerytów i Rencistów Służb Mundurowych

Przy słonecznej pogodzie,w dniu 6 października 2012 roku, spotkali się przedstawiciele 4 służb

mundurowych : Zarządu Wojewódzkiego w Opolu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego /ZŻWP/,

Zarządu Wojewódzkiego w Opolu z/s w Nysie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji

/SEiRP/, Koła przy Zakładzie Karnym w Nysie Krajowego Związku Emerytów i Rencistów Służby Więziennej /KZEiRSW/, Zarządu Wojewódzkiego w Opolu Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP /ZEiRPRP/ na IV Mistrzostwach Województwa Opolskiego Emerytów i Rencistów

Służb Mundurowych.

Mistrzostwa zorganizowano w konkurencjach:

-wędkarskiej na rzece Odrze k/Krapkowic

-strzelania z broni pneumatycznej krótkiej i długiej w Pietni k/Krapkowic

-darta /rzutkach do tarczy/ w Pietni

Po przywitaniu wszystkich uczestników i odprawie sędziowskiej na terenie gospodarstwa agroturystycznego Państwa Iścińskich w miejscowości Pietna,wędkarze udali się nad Odrę

/ok.4km/ na przygotowane i wylosowane stanowiska. Każda drużyna w 5-osobowym składzie

otrzymała czapeczki w różnych kolorach. Sędzia Krzysztof Mazurek syreną ręczną dawał sygnały:

do zanęcania, rozpoczęcia i zakończenia łowienia. Po zakończeniu zawodów,dokonano ważenia złowionych ryb, które wszystkie wypuszczono do rzeki Odry.

Wyniki zawodów wędkarskich:

1.indywidualne

I miejsce -Edward Diaków -2100pkt. /ZŻWP/

II miejsce -Mariusz Kołodziej -1500pkt. /KZEiRSW/

III miejsce -Zbigniew Unicki -1250pkt. /KZEiRSW/

IV miejsce -Paweł Diaków -1150pkt. /ZŻWP/

V miejsce -Piotr Grabowski -1000pkt. /ZEiRPRP/

2. drużynowe

I miejsce -ZŻWP -4230pkt.

II miejsce -ZEiRPRP -3120pkt.

III miejsce -KZEiRSW -2900pkt.

IV miejsce -SEiRP -1080pkt.

W trakcie trwania zawodów wędkarskich,pozostali uczestnicy spotkania,rozegrali konkurencję

strzelania z broni pneumatycznej krótkiej i długiej indywidualnie, w postawie stojąc.

Wyniki zawodów strzeleckich:

I miejsce -Marek Lorens - ZW SEiRP-Koło nr 5 Krapkowice -51pkt.

II miejsce -Stanisław Gołos - KZEiRSW-Koło przy Zakładzie Karnym w Nysie -40pkt.

III miejsce -Leszek Bobowski - ZW w Opolu ZEiRPRP-Koło nr 9 Prudnik -30pkt.

IV miejsce -Witold Gonerski - KZEiRSW-Koło przy ZK w Nysie -30pkt.

V miejsce -Andrzej Rybski - KZEiRSW-Koło przy ZK w Nysie -25pkt.


Po zawodach wędkarskich,wszyscy uczestnicy wzieli udział w konkurencji: rzutkach do tarczy.

Wyniki zawodów w darta:

I miejsce- Marek Naleźniak -ZW SEiRP-Koło nr 6 Prudnik

II miejsce -Janusz Szydłowski -ZW w Opolu ZŻWP

III miejsce -Leszek Bobowski -ZW w Opolu ZEiRPRP-Koło nr 9 Prudnik

IV miejsce -Czesław Zając -KZEiRSW-Koło przy ZK w Nysie

V miejsce -Piotr Latus -ZW w Opolu ZŻWP


Nagrody w postaci :13 pucharów /indywidualnie za miejsca I-III/ i drużynowo /miejsca I-IV/,

oraz dyplomy dla wszystkich uczestników zawodów,wręczali:

-Prezes ZW w Opolu ZŻWP -Zbigniew Owczarek

-Prezes Koła nr 5 w Krapkowicach SEiRP -Ryszard Szajna

-Prezes Koła Przy ZK w Nysie KZEiRSW -Witold Gonerski

-Prezes ZW w Opolu ZEiRPRP -Tadeusz Śliwa

Przy smacznym posiłku ,przygotowanym przez Pana Iścińskiego,rozmawiano o sprawach nurtujących emerytów służb mundurowych. Zrodziła się inicjatywa,aby w Statucie Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych /FSSM/ utworzyć drugi szczebel-wojewódzki.

Takie spotkania winny być organizowane przez Zarząd Wojewódzki FSSM. W spotkaniu uczestniczył I zastepca Komendanta Powiatowego Policji w Krapkowicach nadkom,Jarosław Żak.

Drużyna ZEiRPRP wystepowała w składzie:
Kapitan - Hubert Burczyk -Koło nr 11
Członkowie- Andrzej Łyczek -Koło nr 11
-Ludwik Weber -Koło nr 8
-Eugeniusz Radecki -Koło nr 5
-Piotr Grabowski -Koło nr 10

Tekst i zdjęcia:Tadeusz Śliwa

 

 
Emeryci z Opolszczyzny na wycieczce w Chorwacji

W dniach 18-24 września 2012 r. emeryci PSP woj. opolskiego uczestniczyli w zorganizowanej przez ZEiRP RP Zarząd Wojewódzki w Opolu autokarowej wycieczce po Chorwacji. 44 osobową grupę stanowili emeryci i renciści PSP

wraz z małżonkami z Komend PSP z Krapkowic, Namysłowa, Nysy, Olesna, Opola, Prudnika i Strzelec Opolskich.

W pierwszym dniu pokonano trasę z Opola do Zagrzebia (około 800 km).

Spacerkiem zwiedzono najstarszą część miasta Kaptol z gotycko-barokowym kościołem Wniebowzięcia NMP z XIII w. , plac z konnym pomnikiem Jelacica i XVII wieczną fontannę.

 

2-dzień (19.09.) przeznaczony był na dojazd i zwiedzenie Parku Narodowego - Plitwickie Jeziora, położonego około 140 km od Zagrzebia. Kompleks Jezior Plitwickich tworzą zespoły połączonych kaskadowo jezior. Największą atrakcją

jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Po zwiedzeniu Parku Narodowego uznanego przez UNESCO za pomnik światowego dziedzictwa przyrody, nastąpił przejazd do Sibenika. To piękne nadmorskie

miasto, posiadające port, promenadę, starówkę z wąskimi uliczkami prowadzącymi pod górę w kierunku twierdzy, górującej nad miastem. Z miejscową Panią przewodnik zwiedzono zabytkową katedrę św.Jakuba i część starego miasta.

 

3-dzień (20.09.) przejazd do Splitu, gdzie główną atrakcją jest PałacDioklecjana (objęty patronatem UNESCO) oraz katedra św. Dujmy, Brama Żelazna, Stare Miasto z gotyckim ratuszem i miejskim pałacem. Potem nastąpił przejazd do Trogiru, miasta również wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO z katedrą św. Wawrzyńca, ratusz, mury obronne i inne zabytki.

 

4-dzień (21.09.) - dojazd i zwiedzenie Dubrownika,najpiękniejszego chorwackiego miasta nad Adriatykiem. Dubrownik to miasto na skale, wrażenie robi 16 wież i bastionów oraz twierdza i mury obronne, a także Wielka

Studnia św. Onufrego, klasztor Franciszkanów, Klasztor Dominikanów,, kościół św. Błażeja i pomnik Rolanda.

 

5-dzień (22.09.) - przejazd i zwiedzenie Zadaru z antycznym Forum, rotundą św.Donata, stanowiącą najcenniejszy sakralny zabytek Zadaru, romańską katedrą św. Anastazji. Po Zadarze przejazd do Rijeki,gdzie zwiedzono

elegancki deptak Korzo z wieżą zegarową, kościół św. Vida z XVII w.

 

6-dzień (23.09.) - przejazd do Jaskini Postojnej / Słowenia/ , która należy do grupy największych jaskiń na świecie, ma długość ponad 27 km i jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych. Trasa objęta zwiedzaniem

wynosi około 5km / część kolejką i część pieszo/. To trzeba koniecznie zobaczyć , jakie są cuda natury.

Ostatnim punktem wycieczki był przejazd do Ljublany i zwiedzenie centrum stolicy Słowenii z miejscową przewodniczką. Zwiedzono: Stare Miasto, Rynek Główny, Kolumnadę Plecznika, Ratusz Miejski, Katedrę św. Mikołaja, smoczy most, Plac Preszerena i dworzec kolejowy. Po godzinnym odpoczynku rozpoczęto powrót do kraju. Organizatorem wycieczki było Biuro Podróży "TUR-BUD" z Opola, a pilotem Pan Andrzej Gorajski z Wrocławia. Do Opola przyjechano w godzinach rannych 24.09.br. Wszyscy zdrowi i szczęśliwi, pełni planów o następnych wyjazdach turystycznych.

 

Tekst A.Baron

Zdjęcia T.Śliwa

 

 
Spotkanie weteranów służby pożarniczej i działaczy ZEiRP RP woj. opolskiego i śląskiego

W dniu 07 września 2012 roku w restauracji Maxim w Malni miało miejsce doroczne spotkanie weteranów służby pożarniczej Opolszczyzny zorganizowane przez Zarząd Wojewódzki Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Opolu i Zarząd Koła nr 5 w Krapkowicach.

Przybyli emeryci ze wszystkich kół działających w poszczególnych powiatach i mieście Opolu ,ponad 100 emerytów i rencistów pożarnictwa. Gośćmi honorowymi spotkania byli: nadbryg. Karol Stępień-Opolski Komendant Wojewódzki PSP, Maciej Sonik-Starosta Powiatu Krapkowickiego oraz Komendanci powiatowi i miejski PSP woj. opolskiego.

W spotkaniu udział wzięła goszcząca na Opolszczyźnie delegacja Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP woj. śląskiego na czele z Prezesem Jerzym Drozdkiem oraz Z-cą Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach st. bryg. Jeremim Szczygłowskim.

Po otwarciu spotkania przez Prezesa ZW Związku kol. Tadeusza Śliwę i przywitaniu gości oraz przybyłych emerytów nastąpił uroczysty moment odznaczenia Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP” trzech działaczy: Tadeusz Domaradzki, Krzysztof Orzeł, Marian Bigas.

Zabierając głos nadbryg. Karol Stępień odniósł się do 20 rocznicy wielkiego pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej, wskazując na różnice w wyposażeniu ówczesnej straży i stanu dzisiejszego. Na pamiątkę w 20 rocznicę tej tragedii każdy Prezes Koła ZEiRP RP otrzymał z rąk nadbryg. Karola Stępnia pamiątkowy medal jubileuszowy jako symbol podziękowania dla wszystkich uczestników akcji gaśniczej. Uczczono minutą ciszy zmarłych tragicznie strażaków.

W radosnej atmosferze emeryci biesiadowali kilka godzin wspominając minione lata wspólnej służby.

W otwartej i wielowątkowej dyskusji wymieniono poglądy na tematy dotyczące emerytów pożarnictwa i problemów w działalności Związku w kołach terenowych oraz na szczeblu wojewódzkim i krajowym.

Goście z województwa śląskiego przybyli na zaproszenie Prezydium ZW w Opolu W godzinach rannych na terenie Komendy Powiatowej PSP w Strzelcach Opolskich zostali powitani przez

Komendanta Powiatowego PSP st. bryg. Stefana Szłapę, st. bryg. Marka Matczaka-Zastępcę Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu oraz Członków ZW w Opolu:Tadeusza

Śliwę, Huberta Burczyka, Jana Boćwińskiego, Stanisława Kuszłę.

Po krótkim spotkaniu w Komendzie zwiedzono tamtejsze zbiory istniejacego Muzeum Pożarnictwa

organizowane przez działaczy OSP Strzelce Op.

W następnym punkcie programu spotkania zwiedzono Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny, po którym oprowadzał jego Dyrektor. Zwiedzono Bazylikę Annogórską z Cudowną Figurką Św. Anny Samotrzeciej, udano się pod pomnik Błogosławionego Ojca Św. Jana Pawła II, a następnie przejechano pod Pomnik Czynu Powstańczego nad amfiteatrem wykutym w skale.

Tekst : Jan Boćwiński

Zdjęcia: Jan Boćwiński, Stanisław Kuszła

 

 
Sztafeta pokoleń

 

W dniach 31 sierpnia -2 września 2012r na Stadionie Lekkoatletycznym im. Opolskich Olimpijczyków odbyły się IX Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wg regulaminu CTIF. Trzydniowy pobyt młodych strażaków w Opolu wypełniono bogatym i urozmaiconym programem. Uroczyste otwarcie zawodów miało tradycyjną podniosłą oprawę.

W tej części zadbano o pokazanie młodym strażakom, że pamięć o prekursorach sportu pożarniczego i ich sukcesach na arenie krajowej i międzynarodowej jest żywa wśród współczesnych strażaków PSP jak też działaczy OSP. Dyplomami Komendanta Głównego PSP generała brygadiera Wiesława Leśniakiewicza wyróżniono szereg działaczy OSP i strażaków PSP w stanie spoczynku „ Za osobiste zaangażowanie i pracę na rzecz rozwoju sportu pożarniczego oraz propagowanie sportowych wzorców, a także za ogromny wkład w pracach CTIF”.

Wśród wyróżnionych byli nasi emeryci:st.bryg. w st. spocz. Tadeusz Śliwa z Opola, bryg. w st. spocz. Jan Boćwiński z Nysy, st.ogn. w st. spocz. Andrzej Jóźków z Grodkowa, Dh. Henryk Matuszek z Jasiony, Dh. Henryk Waindok z Dobrzenia Małego, asp.sztab. Zbigniew Mularczyk z Paczkowa. Oni jako pierwsi w województwie a także w skali kraju podejmowali trud szkolenia drużyn przygotowując do startów w sportach pożarniczych, szczególnie w konkurencjach młodzieżowych i wg regulaminów międzynarodowych CTIF, na różnych szczeblach rywalizacji w kraju i zagranicą.

Spiker zawodów przypomniał sylwetkę wielce zasłużonego dla sportu pożarniczego w Kraju Ś.p. Płka Poż. Mieczysława Jańca-byłego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Opolu.

Po otwarciu zawodów delegacja w osobach: nadbryg.Karol Stępień-Opolski Komendant Wojewódzki PSP, st.bryg.Marek Matczak-Zastępca OKWPSP, Tadeusz Śliwa-Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Opolu oraz Jan Boćwiński-Wice prezes Zarządu Koła Nr 7 ZEiRP RP w Nysie udała się na cmentarz aby złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicz na Jego grobie.

 

To była dobra lekcja historii i wychowania w tradycji pożarniczej młodych pokoleń strażaków, tym bardziej, że miała miejsce w symbolicznym dniu początku nowego roku szkolnego.

 

Tekst i zdjęcia: Jan Boćwiński

TUTAJ link do strony internetowej KW PSP Opole zawierający informację o zawodach.

http://psp.opole.pl/aktualnosci/ogolnopolskie-zawody-mdp-w-sporcie-pozarniczym/

 

 
Emeryci z Opola we Wrocławiu

W zorganizowanej przez ZEiRP RP Zarząd Wojewódzki w Opolu wycieczce do Wrocławia w dniu 28 sierpnia 2012 r. uczestniczyli emeryci wraz z członkami rodzin z Komend PSP z Brzegu,Olesna,Opola,Prudnika i Strzelec Opolskich, ogółem 40 osób. W wycieczce uczestniczyl również ks.kapelan mł.bryg.dr hab.Józef Urban.
Zwiedzanie zabytków Wrocławia rozpoczęto od obejrzenia Panoramy Racławickiej,historycznego malowidła autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka, powstałego we Lwowie dla uczczenia 100 rocznicy Insurekcji
Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy gen.Tadeusza Kościuszki pod Racławicami /4.04.1794/.Po zwiedzeniu Panoramy Racławickiej grupę przejął przewodnik turystyczny P.Andrzej Gorajski z Wrocławia.Bezpośrednio po Panoramie Racławickiej p.przewodnik zaprowadził grupę pod pomnik Ofiar Katyńskich. To bardzo piękny i ściskający za serce pomnik poświęcony zamordowanym w Katyniu,Miednoje,Charkowie i innych obozach.Pomnik składa się z 4 płyt granitowych i dwóch figur z brązu|: Anioła Śmierci i piety Katyńskiej-Matki
Ojczyzny trzymającej w ramionach zastrzelonego w tył głowy jeńca.
Następnie z pobliskiego wzgórza obejrzeliśmy piękną panoramę starego miasta z Ostrowem Tumskim i Katedrą Jana Chrzciciela.Potem zgodnie z propozycją p.przewodnika zwiedzanie miasta podzielono na część objazdową autokarem i na zwiedzanie spacerkiem po centrum Wrocławia.Autokarem pojechano do Parku
Szczytnickiego,aby zwiedzić zabytkową Halę Stulecia, fontanny wodne i Ogród Japoński.Miłą ciekawostką dla nas była informacja p.przewodnika,że w rozległym Parku Szczytnickim znajduje się drewniany kościółek z połowy XVI-XVII wieku wykonany przez cieśli ze Starego Kożla. Spacerując po parku i ogrodzie japońskim zachwycano się różnorodnością gatunków drzew,krzewów.kwiatów i ujęć wodnych. Kolejnym punktem był przejazd autobusem po autostradowej obwodnicy Wrocławia, podziwiając konstrukcje nowego Mostu Rędzińkiego i terenów wokół nowego Stadionu Miejskiego we Wrocławiu / na którym rozgrywano mecze EURO 2012/. W drodze powrotnej do centrum zatrzymano się przy Muzeum Narodowym we Wrocławiu,gdzie zwiedzono dostępne w holu głównym zabytkowe śląskie rzeżby z okresu XII-XVI w.
Dalsze zwiedzanie zabytków znajdujących się w granicach starego miasta nastąpiło po ponad godzinnej przerwie,przeznaczonej na posiłek i chwilę odpoczynku przy kawie i herbacie.W trakcie spaceru Pan Andrzej bardzo ciekawie opowiadał nam historię tego miasta i poszczególne zabytkowe budowle, w tym Stary i Nowy Ratusz Wrocławski, zabytkowe kamienice wokół Rynku, Pl,Solny i Nowy Targ, tzw.szlak książęcy /dzisiejsza ul.Świdnicka/. Do najważniejszych zabytków usytuowanych w granicach miasta lokacyjnego
zaliczyć należy: kościół pw.Św.Elżbiety /obecnie Katedra Garnizonowa WP/,kościół pw.Marii Magdaleny /ob.parafia kościoła polsko-katolickiego/, klasztor i kościół pw.Św,Wojciecha,kościół Św.Barbary /obecnie Katedra Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego / i inne kościoły, a także uniwersytet Wrocławski wraz z Aulą Leopoldyna i kościołem pw, Najświętszego Imienia Jezus, Zakład Narodowy im. Ossolińskich / Ossolineum/. Cenne zabytki to również budowle związane z bankowością i finansami: Stara i Nowa Giełda. Zachowała się też stara Hala Targowa,ciekawe kramy mięsne i muzeum zwierząt rzeżnych przy ul.Stare Jatki. W czasie spaceru po mieście bardzo miłym oderwaniem się od historii zabytków są liczne wrocławskie "krasnale". Zdaniem Pana przewodnika w mieście jest około 200 tych sympatycznych skrzatów.
Czas przeznaczony na zwiedzanie bardzo szybko nam upłynął , a ograniczony limit godzin pracy kierowcy autokaru Pana Andrzeja nie pozwolił na dłuższy pobyt we Wrocławiu. Dlatego przy podziękowaniu i pożegnaniu się z przewodnikiem Panem Andrzejem Gorajskim, uczestnicy wycieczki jednomyślnie
stwierdzili, że ciąg dalszy zwiedzania nastąpi przy następnej wycieczce do Wrocławia.

Opracowała uczestniczka wycieczki A.Baron

 

">


 
III Mistrzostwa Służb Mundurowych Województwa Opolskiego w Wędkarstwie Spławikowym i Gruntowym

Na terenie gospodarstwa agroturystycznego Państwa Iścińskich w Pietni k/Krapkowic , odbyły się

w dniu 7 lipca 2012 roku po raz trzeci Zawody Wędkarskie Emerytów Służb Mundurowych

Pożarnictwa i Policji.
Przy słonecznej,upalnej pogodzie wędkarzom dopisało szczęście i zostało złowionych 12,85 kg ryb,
a najwięcej ryb złowili i zajęli miejsca:
I miejsce - Olejnik Kazimierz - 1,90 kg (SEiRP), II miejsce - Radecki Eugeniusz - 1,80 kg (ZEiRP RP), III miejsce- Kata Roman - 1,70 kg (SEiRP). Po zawodach wędkarskich,w ramach biesiady, rozegrano konkurencje sportowe: 1. w rzutkach do tarczy (Dart) W konkurencji tej stratowały Panie i zajęły miejsca I miejsce - Natalia Szczepanek, II miejsce - Inga Iścińska, III miejsce - Edyta Szczepanek. 2. w strzelaniu z broni pneumatycznej /karabinek i pistolet/ I miejsce -Mazurek Krzysztof - 48 pkt. (ZEiRP RP) (na 60 pkt. możliwych do uzyskania), II miejsce -Szczotka Henryk - 44 pkt. (SEiRP), III miejsce -Weber Ludwik - 43 pkt. (ZEiRP RP). Wszyscy uczestnicy zawodów wędkarskich otrzymali dyplomy, a za zajęcie miejsc I-III puchary. W pozostałych konkurencjach: za zajęcie I miejsc-puchary, a za zajęcie miejsc I-III dyplomy. Nagrody rzeczowe w postaci czapeczek,
ufundowały Koła Nr 5 SEiRP w Krapkowicach oraz Koło Nr 5 ZEiRP RP w Krapkowicach.
Nagrody wręczali: Prezes ZW w Opolu z/s w Nysie SEiRP - Henryk Szczotka, Prezes ZW w Opolu
ZEiRP RP -Tadeusz Śliwa, sędziowie główni (będący jednocześnie Prezesami Kół ) SEiRP-
Ryszard Szajna i ZEiRP RP -Józef Brzozowski.
Uczestnicy zawodów wspólnie porozumieli się i ustalono następny termin spotkania -15 września
2012 roku (sobota).
Na IV Mistrzostwa zostaną zaproszeni emeryci z pozostałych służb mundurowych: Związku
Żołnierzy Wojska Polskiego,
Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej-Koło w
Głubczycach, Związku Emerytów i Rencistów Więziennictwa.
Drużyny wystąpią w składach 5-osobowych.


tekst i zdjęcia: Tadeusz Śliwa

 
Koło z Nysy i Prudnika na wycieczce w Ołomuńcu.

W dniu 23 czerwca emeryci z koła nyskiego przy udziale 9 kolegów z Prudnika odbyło atrakcyjną wycieczkę do stolicy Moraw w Republice Czeskiej-Ołomuńca. Po drodze zatrzymano się w Świętej Górce, zwiedzając Kościół Nawiedzenia NMP zbudowany w miejscu objawienia się Matki Bożej i Opactwo Norbertynów-zabytki barokowe z XVII w. W 1995r Papież Jan Paweł II odwiedził to miejsce spotykając się z młodzieżą. Wówczas Ojciec Święty cudownemu reliefowi Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdującemu się w ołtarzu nałożył złote koronki i podarował osobisty różaniec. Jednocześnie nadał temu kościołowi tytuł „bazylica minor”.

W Ołomuńcu zwiedzono zabytkowe centrum z dolnym i górnym rynkiem. Podziwiano zespół fontann i kolumn.

Fontanny:Neptuna,Herkulesa,Trytona, Juliusza Cezara, fontannę z delfinem, Merkurego, Jupitera, Aligieji, Ariona i Żródło Żywej Wody św.Jana Sarkandra.

Kolumny: Mariacką i Trójcy Przenajświętszej-35metrowej wysokości największą w Europie, monumentalną kolumnę wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na uroczystość odsłonięcia tego wspaniałego dzieła artystów przybyła Cesarzowa Maria Teresa z Wiednia.

Zwiedzono wspaniałe kościoły i kaplice:Katedrę św.Wacława,Kościół Marii Panny Śnieżnej,Kościól Niepokalanego Poczęcia, Kościół Zwiastowania NMP,Kościól św.Katarzyny,św.Maurycego,św.Michała oraz Kaplicę Św. Jana Sarkandra, gdzie w 1620 był więziony i torturowany Jan Sarkander oskarżony o współpracę z Lisowczykami.

Ze świeckich znaczących budowli z achowanych w pierwotnych stylach oglądano: Ratusz XVI wieczny-neogotycki z zegarem astronomicznym, ruchomymi figurkami wybijającym kuranty, Pałac Arcybiskupi, Uniwersytet Palackiego.

W drodze powrotnej zatrzymano się w miasteczku Sternberg zwiedzając XII wieczny zamek o tej samej nazwie z przyległym klasztorem augustianów. Ostatnimi właścicielami zamku przed jego upaństwowieniem była rodzina Liechtensteinów do dzisiaj zabiegająca o jego zwrot. Zamek udostępnia do zwiedzania wspaniałą kolekcję obrazów, broni i wyposażenia wnętrz. W kaplicy zamkowej znajduje się kopia Sternberskiej Pięknej Madonny. W rynku zobaczyliśmy Kościół Zwiastowania NMP-barokowo-klasycystyczną świątynię z XVIII wieku oraz okazałą Kolumnę Matki Bożej z 1719 roku.Tekst: Jan Boćwiński

 

 
Apel Prezesa Koła w Krapkowicach

Poniżej przedstawiamy apel Prezesa Koła Nr 5 w Krapkowicach oraz Komendanta Powiatowego PSP z prośbą o wsparcie.

doc/Marcin

 

 
Wypad w Karkonosze.

Zgodnie z przyjętym planem poznawania ciekawych zakątków turystycznych Polski, Zarząd Koła nr 9 Prudniku ZEiR RP w Prudniku zorganizował w dniu 9 czerwca 2012 r. wycieczkę w Karkonosze. Zwiedzanie rozpoczęto od poznania historii Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie  – piękna późnobarokowa świątynia z przebogatym wnętrzem, nazywana Europejską Perłą Baroku.
Podziwiano również średniowieczną drewnianą Świątynię Wang  położoną w Karpaczu Górnym na wys. 885 m n.p.m. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii, następnie przeniesiona do Karpacza.
Przybliżenie walorów zwiedzanego regionu ułatwiło zwiedzenie  Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Zapoznano się z obiektami takimi jak pałace, klasztory, kościoły, starówki miast dolnośląskich itp., odwzorowanymi dokładnie w skali l:25.
Zwieńczeniem wycieczki były krótki relaks w niecodziennej w mieście prawdziwych  kowbojów w Ściegnach koło Karpacza . Jego atrakcyjność polega nie na specyfice tego miejsca, przekraczając bramę Western City odkryliśmy w pigułce klimat życia na  Dzikim Zachodzie.

 

 

 

 
„JOHANNES HELLMANN- ocalić od zapomnienia”

_dsc0570W dniach 25-26 maja w Nysie miała miejsce konferencja popularno-naukowa na temat zgodny z powyższym tytułem i niecodzienne uroczystości o randze międzynarodowej.

W zabytkowej auli Liceum Ogólnokształcącego „Carolinum” odbyły się obrady przy udziale gości reprezentujących środowiska pożarnicze Opolszczyzny, z Republiki Federalnej Niemiec i Republiki Czeskiej. Moderację konferencji zapewnił Krzysztof Ogiolda –redaktor Nowej Trybuny Opolskiej, gości przywitała Burmistrz Nysy Jolanta Barska oraz Dyrektor Domu Współpracy {Polsko-Niemieckiej w Opolu.

Z historią szkoły zapoznał jej Dyrektor Jerzy Jałoszyński.

 

 

Wygłoszono kolejno następujące referaty:

 • Śląsk i jego mieszkańcy na przełomie XIX i XX wieku- prof. Ryszard Kaczmarek- Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
 • Geneza powstania i rozwój pożarnictwa w Niemczech oraz tworzenie się związków straży pożarnej- Rolf Schamberger- Dyrektor Niemieckiego Muzeum Pożarnictwa w Fuldzie,
 • Straże pożarne na terenie Górnego Śląska po roku 1945-Wiktor Urbański-Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Opolu,
 • Johannes Hellmann-wybitna postać śląskiego pożarnictwa-jego życie i działalność Gerd Schrammen- Archiwista Niemieckiego Muzeum Pożarnictwa w Fuldzie,
 • Nysa-śląski Rzym-jako mała ojczyzna i miejsce działalności Johannesa Hellmanna-Bernward Trouw-Przewodniczący Związku Byłych Nysan,
 • Geneza upamiętnienia i ponownego pochówku Johannesa Hellmanna-Rudolf Hyla-Prezes OSP w Szemrowicach i członek Komisji Historycznej przy Oddziale Wojewódzkim Związku OSP RP w Opolu, oraz Stanisław Kuszła- Prezes Zarządu Koła nr 7 Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Nysie.

Następnie odbyła się dyskusja panelowa nt.”Johannes Hellmann jako przykład postawy prospołecznej. Czy w realiach życia współczesnego znajdzie godnych naśladowców?”

Głos zabierali: moderator Dawid Smolorz germanista, autor projektów z historii Śląska, prof.dr.hab.Joanna Rostropowicz z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego,

Teresa Tiszbirek-Wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP, Andrzej Borowski-Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Opolu,

Marek Makówka-Komendant Powiatowy PSP w Nysie.

Wieczorem przy zapadającym zmroku wokół nowego grobu Johannesa Hellmanna na Cmentarzu Jerozolimskim zgromadziło się przy płonących pochodniach i lampkach trzymanych w rękach przeszło 200 osób. W programie artystycznym wysłuchano wierszy spoczywającego obok Josepha von Eichendorffa w tłumaczeniu własnym na język polski i interpretacji Marty Klubowicz-nyskiej aktorki a w języku niemieckim jej przyjaciela Freda Apke. Chór Mieszany Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im.Witolda Lutosławskiego w Nysie pod dyrekcją Stanisława Kosza wykonał pieśni do słów J.Eichendorffa.

Po krótkich i podniosłych słowach Burmistrz Nysy Jolanty Barskiej oraz Rolfa Schambergera Dyrektora Niemieckiego Muzeum Pożarnictwa w Fuldzie, dokonano symbolicznego odsłonięcia płyty nagrobnej, przecinając szarfy w trzech kolorach narodowych krajów, z którymi ma związek Johannes Hellmann-Polski, Niemiec i Czech. Księża kapelani strażaków poświęcili nagrobek, a słowo końcowe wygłosił O.Werbista-Misjonarz Henryk Kałuża, pięknie łącząc uniwersalne idee wdrażane przez J.Hellmanna ze współczesną służbą pożarniczą.

W drugim dniu uroczystości rozpoczęto Mszą Św. odprawioną w Bazylice Nyskiej w intencji strażaków oraz Johannesa Hellmanna ,po raz pierwszy po 88 latach od ostatniej Mszy Św. pogrzebowej w Jego intencji odprawionej w tejże świątyni.

Po Mszy Św. korowód strażaków na czele z orkiestrą dętą, pocztami sztandarowymi, zaproszonymi gośćmi oraz historycznymi sikawkami konnymi przemaszerował ulicami Nysy do Bastionu Św. Jadwigi. Tam miał miejsce uroczysty apel strażacki i wręczenie odznaczeń. Wśród nich byli też emeryci pożarnictwa członkowie Koła nr 7 w osobach: Jana Palucha, Leszka Szelocha i Józefa Kusia-odznaczeni Odznaką za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej, Andrzeja Kołodzieja-odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP oraz Jerzego Drozdowskiego i Eugeniusza Łapaja-odznaczeni Odznaką za Zasługi dla ZEiRP RP.

Potrójnym „medalistą” został kol.Stanisław Kuszła Prezes Koła nr 7 w Nysie- główny organizator konferencji i niestrudzony aktywista wielomiesięcznych starań o przywrócenie pamięci o Ojcu Śląskiego Pożarnictwa. Wyróżniony został: Odznaką za Zasługi dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP, Pożarniczym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Związku Straży Pożarnych Republiki Federalnej Niemiec oraz reaktywowanym Medalem J.Hellmanna, nadanym dopiero drugiej osobie w nowej historii tego medalu.

Po poczęstunku grochówką korowód ponownie przemieścił się na rynek nyski gdzie dla licznie zgromadzonej publiczności świętującej „Dni Nysy” prezentowały się zespoły rekonstrukcyjne z zabytkowymi sikawkami w tym 5 konnych.

Prezentacja zdobyła wielkie zainteresowanie i uznanie widzów oklaskujących sprawność strażaków z zabytkowym sprzętem, w historycznych mundurach i hełmach oraz nie często już widywane zaprzęgi konne.

Finałem programu dwudniowego spotkania strażaków trzech narodów był koncert symfoniczny-„Cztery Pory Roku” Antoniego Vivaldiego w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza oraz Orkiestry Kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie.

Koncert odbył się w pięknym barokowym wnętrzu kościoła pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła w Nysie wypełnionym po brzegi uczestnikami spotkania strażackiego oraz przez licznych mieszkańców i gości przebywających w Nysie w związku ze świętem miasta.

 

Tekst: Jan Boćwiński

Zdjęcia: st.str. Bogusław Błądziński

 

 
Zapalili znicze na grobach strażaków!

img_0773Podczas odbytych majowych spotkań emerytów i rencistów PSP z okazji Dnia Strażaka wspominano również tych co odeszli już na wieczną służbę. Prezydia Zarządów Kół ZEiRP RP przy KM i KW PSP w Opolu jak każdego roku zorganizowały nawiedzenie grobów strażaków pochowanych na cmentarzach w Opolu / Półwieś, Nowa Wieś Królewska i Grudzice/ oraz na cmentarzach w podopolskich miejscowościach: Daniec, Górki, Osiny, Ozimek, Polska Nowa Wieś i Zawada .
W dniach 24 i 25 maja 2012 r. w zadumie i prośbą "Wieczny odpoczynek racz i dać Panie" zapalono znicze na 55 grobach naszych bliskich, w tym 38 na cmentarzu w Opolu-Półwsi.

Tekst: Adela Baron

Zdjęcia Tadeusz Śliwa

 

 

 

 
Dzień Strażaka w Kole Nr 3 Kędzierzyn-Koźle
Emeryci i renciści ZEiRPoż. RP koła nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu uczestniczyli w obchodach „Dnia Strażaka”, które odbyło
się w dniu 07-05-2012 w JRG nr 2 Kędzierzyn-Koźle.
Po części oficjalnej przyszedł czas na imprezę  zorganizowaną  przez Związek, którą uświetnił swoją obecnością nowo awansowany - Opolski Komendant wojewódzki PSP   nadbrygadier  Karol Stępień.
W części oficjalnej, pogratulowaliśmy awansu na stopień generalski panu Karolowi Stępniowi, oraz uhonorowaliśmy „wcześniej urodzonych” strażaków pamiątkowymi statuetkami.
Kolega Ewald Gołębiewski otrzymał odznakę "Zasłużony dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP". Impreza była bardzo udana, wszyscy bawiliśmy się znakomicie do późnych godzin wieczornych. Niech  żałują Ci koledzy, którzy z niej zrezygnowali , a oglądają teraz nasze fotki.
Kolega Józef Prokop ze względów zdrowotnych nie mógł przybyć na nasze spotkanie , więc przedstawiciele Zarządu Koła  odwiedzili go w domu, aby wręczyć statuetkę.
Należy tutaj dodać, że nadbrygadier Karol Stępień był Komendantem Rejonowym, a nastepnie Powiatowym PSP właśnie w Kędzierzynie-Koźlu.

 
Spotkanie Koła Nr 8 i Nr 11 w Opolu

W dniu 22-go maja br. odbyło się okolicznościowe spotkanie z okazji Dnia Strażaka członków Koła Nr 8 przy KM PSP w Opolu i Nr 11 przy KW PSP Opole w msc. Przysiecz.

W spotkaniu uczestniczyli Z-ca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Marek Matczak oraz bryg. Paweł Kielar Komendant Miejski PSP w Opolu oraz kapelan opolskich strażaków mł. bryg. ks. dr hab. Józef Urban oraz były kapelan ks. dr hab. Andrzej Hanich.

Spotkanie prowadził Prezes Koła Nr 8 kol. Tadeusz Domaradzki, który przywitał zebranych i gości, a szczególnie nestora opolskich strażaków płk poż w st. spocz. Zdzisława Filingiera. Z kolei Prezes ZW ZEiRP RP w Opolu kol. Tadeusz Śliwa udekorował kol. Danielę Welichorską odznaką „Zasłużony dla ZEiRP RP”

Zebrani podczas spotkania wspominali swoją służbę w pożarnictwie i życzyli sobie dużo zdrowia oraz podwyżek emerytur i rent.

 

 
 
Dzień Strażaka w Kluczborku

Poniżej podajemy link do strony internetowej " Ratownictwo Opole" zawierajcy informację o obchodach Dnia Strażaka w Kluczborku.

W czasie tych uroczystości nasz kolega Stanisław Romańczyk,  Prezes Koła w Kluczborku został odznaczony naszą odznaką "Zasłużony dla ZEiRP RP"

 

http://ratownictwo.opole.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4448:powiatowe-obchody-straackiego-wita&catid=36:powiat-kluczborski&Itemid=93

 
XVI Pielgrzymka strażaków na Górę Św.Anny
W dniu 13 maja tj. jak zawsze w drugą niedzielę maja miała miejsce już XVI Pielgrzymka Strażaków na Górę Św. Anny z okazji Dnia Strażaka. Przybyło około 1500 pielgrzymów: strażaków ochotników, emerytów pożarnictwa, strażaków PSP z rodzinami oraz sympatycy służby pożarniczej. Obecnych było przeszło 140  strażackich sztandarów z województw opolskiego, śląskiego i Republiki Czeskiej. Po raz pierwszy w uroczystościach brał udział poczet sztandarowy z nowym  sztandarem Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Opolu. Dwie połączone orkiestry dęte OSP  oraz chór śpiewaczy uświetniały przebieg uroczystości. W uroczystej procesji z Placu Rajskiego sprzed Bazyliki szpaler przeszedł do Groty Lourdzkiej gdzie miała miejsce Msza Św.sprawowana w intencji strażaków i ich rodzin przez kapelanów straży, której przewodniczył i homilię wygłosił kapelan wojewódzki strażaków ks.dr hab.Józef Urban.
Po Mszy Św. w uroczystej procesji zebrani  udali się pod pomnik Błogosławionego Jana Pawła II.
Po odegraniu hymnu Związku OSP delegacja strażaków złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem i zapaliła symboliczne znicze. Tradycyjnie zaśpiewano gromkim chórem ulubioną przez Jana Pawła II pieśń oazową „Barka”.
Franciszkanie po zakończeniu uroczystości zaprosili wszystkich przybyłych do Domu Pielgrzyma na smaczną strażacko-zakonną  grochówkę.
Wielu pielgrzymów nie pominęło zwiedzenia wykutego w skale amfiteatru Anno górskiego ze słynnym Pomnikiem Powstańców Śląskich autorstwa Xawerego Dunikowskiego.
Grupa pielgrzymów z nyskiego Koła emerytów i rencistów pożarnictwa w drodze powrotnej zatrzymała się w Mosznej. Zwiedzono okazały zabytkowy zamek, stadninę koni, mini ZOO oraz podziwiano jeszcze pięknie kwitnące azalie.
To była dobrze spędzona niedziela pełna pozytywnych przeżyć i wrażeń.


Tekst: Jan Bocwiński

Zdjęcia : Jan Boćwiński i Hubert Burczyk

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3